Описание на програмата
Геоложки науки с акцент върху стратиграфската и историческата геология, структурната геология, палеоботаниката, зоо-палеонтологията, минералогията и кристалографията, геохимията, икономическата геология и геологията на находищата на минерали и петрологията.Стратиграфска и историческа геологияПроследява проучванията на геоложките процеси в историята на Земята с акцент върху органичните и неорганичните особености. Той се използва в широк спектър от геоложки науки (включително реконструкция на геоложката среда в миналото с последиците за последните). Дисциплината се занимава с литостратиграфия, биостратиграфия и хроностратиграфия, особено в регионални изследвания и корелация. Използват се методи на фациален анализ, както и басейнов анализ при палеогеографската реконструкция. Той прилага палеонтологични методи за палеоекология, екостратиграфия и количествена стратиграфия, климатична стратиграфия и стратиграфия на събитията. Дисциплината използва геохронологични методи радиометрично датиране и се занимава със стратиграфското положение на метаморфните и магматичните скали. Той използва методите на детайлни проучвания на геоложките участъци и се занимава с изследване на кватернерни седименти.Структурна геологияЗа да се изследват геоложките особености (структури) на различни мащаби, тя следва мащабните последователности от структурите на минерални зърна и скали, структури и структури, разкрити в геоложките карти, глобалните литосферни структури и планетарните структури. Акцентът на структурните геоложки изследвания е върху взаимовръзките между структурите и методите на тяхното изследване (деформационен или деформационен анализ, методи на физико-математически модели. Дисциплината осигурява комплексен преглед и приложения на структурните изследвания в геоложките науки с помощта на съвременни и актуални към днешна дата състоянието на проблемите и методите.PaleobotanyДисциплината се занимава с изучаване на растения от минали геоложки времена, еволюция на растенията от най-старите форми на живот в ранния докембрий до кайнозоя. Проучва морфологията и анатомията на растителните органи, извършва реконструкция на изкопаеми растения и цели растителни комплекси. Проучва отношенията между еволюцията на растенията и околната среда. Формулират се палеоклиматични и палеогеографски заключения, които се използват в геоложките проучвания (предимно в геологията на въглищата и нефта).ZoopaleontologyПроучването на еволюционните животни на Земята от най-ранните етапи до съвременните времена, като се използват методите на морфологията, анатомията и палеоекологията. Той се опитва да реконструира отделни видове и цели изкопаеми групи. Резултатите се използват за биостратиграфия и оценка на еволюцията на околната среда в геоложкото минало.
Специализация: 1, палеонтология на безгръбначни: систематично и еволюционно, сравнителна анатомия на отделните групи, 2. Палеогеографско разпределение и миграция в геоложкото минало, 3. Палеонтология на гръбначните животни: сравнителна анатомия на отделните групи, систематично и еволюционно. и примати, палеогеографско разпределение и миграция в геоложкото минало.Минералогия и кристалографияИзследва минерални фази, тяхната кристална химия, особености и положение в рамките на минералните парагенези с акцент върху количествените методи на изследване на минерални фази чрез методите на количествена рефлекторна микроскопия, количествен рентгенов дифракционен анализ, методи на прахова и монокристална дифракция и др. и изследвания на химичния състав на отделните фази "in situ". Той изучава полиморфията и политипните и ОР структури и връзките им с генетичните състояния. Кристалографията е насочена към областта на структурната кристалография и усъвършенстване на кристалните структури. Прилага минералогични изследвания в технологиите и използва минералогичните и геохимичните методи в екологичните изследвания.
Специализация: 1. Генетична минералогия 2. Методи за лабораторни изследвания на минерали и техни промишлени приложения, 3. Минераложки изследвания на твърди замърсители в околната среда, 4. Кристални структури.геохимияТой интегрира познанията за основните геологични дисциплини по химичен състав. Предпочита се с физико-химичните характеристики на геоложките и / или космохимичните процеси, антропогенните процеси и последващото моделиране на тези процеси. Използват се съвременни методи за "in situ" химични анализи, включително определяне на стабилни и радиоактивни изотопи, физични методи и методи за статистическа оценка на данните за целите на генетичната геохимия и геохронологията. Изследва кинетиката на реакцията на миграцията и разпределението на химичните елементи в геоложките материали (минерали, скали, вода и атмосфера), тяхното равновесие (термометрия и геобарометрия) и техните взаимодействия. Геологията използва тези резултати в изследването на минералните ресурси, за изследване на околната среда и частични проблеми на екологията, археологията и медицинската наука.Икономическа геология и геология на минералните депозитиДисциплината се занимава с геоложките процеси, водещи до формирането на концентрация на потенциално полезни компоненти в земната кора. За формулиране на модели на отделните видове минерални находища той използва знанията и методите на други геоложки дисциплини, особено методите на геохимията, минералогията и методите на структурния и басейновия анализ. Разглежда движението на разтворите през земната кора и тяхното взаимодействие с скалите, изотопното фракциониране (напр. На кислорода) и тяхното значение за интерпретацията на минералните отложения и взаимодействието на долната кора с горната мантия. по отношение на процесите, формиращи минералните концентрации.петрологияПетрологията изучава метаморфни, магматични и утаечни скали. Акцентът е даден на връзките на скалното образуване и геотектоничните процеси. Проучването включва материалните и структурни връзки и микроструктурни особености на скалите. Метаморфната петрология изучава топлинното, налягането и механичната еволюция на кора в колизионните и екстензионните деформационни режими и връзките на метаморфизма и деформацията. Магматичната петрология изучава образуването на магма в зоните на източниците на мантията и кората, тя се издига, диференцира и кристализира, включително геоложките свойства и механизмите на приземяването. Седиментарната петрология изучава съвременните характеристики на седиментологията, включително процесите на диагенезата и петрологията на органичните материали.Описание на критериите за проверка и оценкаВходният изпит е еднократен под формата на интервю. Въз основа на писмено искане, подадено по електронен път заедно със заявлението, но не по-късно от 19 май 2019 г., Деканът може да разреши приемането да се извърши чрез информационни и комуникационни технологии, но само за сериозни и документирани причини като здраве или обучение в чужбина.
По време на приемния изпит кандидатът трябва да демонстрира технически и лингвистични умения за изучаване на дадена програма, както и атрибути, необходими за научната работа. Изпитът се оценява с максимум 100 точки, от които 30 точки се дават като бонус за по-конкретна представа за учебното съдържание и планираната дисертационна работа в доброволното приложение, включително темата на дисертацията, кратката анотация, предвиждания надзорен отдел и съгласието на конкретен надзорен орган да контролира такъв докторски проект.Условия за приемПриемът в докторантура се обуславя от успешното завършване на магистърска учебна програма. Метод за проверка: приемен изпит Дата на потвърждение (на приемния изпит) от: 17.06.2019 до: 28.06.2019 Алтернативна дата (на приемния изпит) от: 08.07.2019 до: 19.07.2019 Правила, регулиращи освобождаването от приемния изпитПриемният изпит може да бъде отказан въз основа на писмено искане от кандидата, при условие че успешно са кандидатствали за проект STARS в дадена академична година. Такова искане, заедно с документацията, че условията са изпълнени, трябва да бъде подадено (но не и по електронен път) до 19 май 2019 г.Кариерна перспективаСтудент на доктора. програма по геология е придобила дълбоки познания в областта на общата геология, като се фокусира върху геологичното картографиране на утаечни, вулканични и метаморфни скали; в областта на палеонтологията, фокусирана върху систематичното, класифицирането и стратиграфската приложимост на растителните и животински вкаменелости; в областта на петрологията, със специален интерес към модели на структурна и петрологична история, деформация на утаечни, метаморфни и магматични скали; в областта на геохимията и минералогията, съсредоточена върху абиотичната природа, и в околната среда, геология и геохимия.