Представление
Дисциплината прилага специфични молекулярни подходи в детайлното изследване на наследствеността и изменчивостта на организмите при разкриването на структурни и функционални връзки между информационните макромолекули (нуклеинови киселини и протеини) като основа за съществуването и проявлението / изразяването на живата материя на всички нива. на сложността на неговата организация. Той се занимава със структурата и функцията на гените, биосинтезата на протеините като генни продукти - генната експресия и нейната регулация.
Към всички биологични обекти в нормални и патологични състояния се прилагат класически и молекулярно-биологични подходи с цел откриване, разбиране и целенасочено модифициране на механизмите на всичките им прояви, включително вирусното ниво и генната терапия. Техният предмет на обучение и методи означават, че тези дисциплини оказват влияние върху практически всички научни и изследователски области на биологията и биомедицината и оказват влияние върху приложните области на медицината (вродени и инфекциозни болести, ваксини, нови лекарства), селско стопанство (трансгенни). организми и подобряване на растенията и животните), екология (връзката между организмите и околната среда, контрол на замърсяването на околната среда и нетрадиционната обработка на отпадъците) и биотехнологиите, основани предимно на процедурите за генно инженерство и генетична манипулация.Описание на критериите за проверка и оценкаВходящият изпит е еднократен и се състои от повече части под формата на презентации, интервюта и дискусии въз основа на писмена подготовка (задачи, дадени от комисията). Кандидатите представят своите резултати от своите магистърски проучвания. Целият входящ изпит се провежда за един ден.
Въз основа на писмено искане, подадено по електронен път заедно със заявлението, но не по-късно от 19 май 2019 г., Деканът може да разреши приемането да се извърши чрез информационни и комуникационни технологии, но само за сериозни и документирани причини като здраве или обучение в чужбина.
По време на приемния изпит кандидатът трябва да демонстрира технически и лингвистични умения за изучаване на дадена програма, както и атрибути, необходими за научната работа. Изпитът се оценява с максимум 100 точки.
Списъкът с теми и ръководители, които предлагат проекти на кандидатите през учебната 2019/2020 г., е публикуван на интернет страницата на Катедрата по клетъчна биология след 1 март 2019 г. (https://www.natur.cuni.cz/biologie/bunecna -biologie / Studium). Препоръчваме на студентите предварително да се свържат с ръководителите си и да обсъдят възможностите и изискванията на различните предлагани проекти.Условия за приемПриемът в докторантура се обуславя от успешното завършване на магистърска учебна програма. Метод за проверка: приемен изпит Дата на потвърждение (на приемния изпит) от: 17.06.2019 до: 28.06.2019 Алтернативна дата (на приемния изпит) от: 08.07.2019 до: 19.07.2019 Правила, регулиращи освобождаването от приемния изпитПриемният изпит може да бъде отказан въз основа на писмено искане от кандидата, при условие че успешно са кандидатствали за проект STARS в дадена академична година. Такова искане, заедно с документацията, че условията са изпълнени, трябва да бъде подадено (но не и по електронен път) до 19 май 2019 г.Кариерна перспективаЗавършил програмата за обучение по биология на развитието отговаря на изискванията за квалифициран изследовател. Те притежават теоретични и практически познания, плюс опит в широк спектър от биологични дисциплини (молекулярна и клетъчна биология, ембриология и биология на развитието, репродуктивна биология). Той / тя е обучен да извършва фундаментални и приложни изследвания в клетъчните структури, възпроизводството на организми и развитието, морфогенезата, молекулярната основа на клетъчната регулация, пролиферацията и диференциацията и междуклетъчните връзки в многоклетъчните системи през целия жизнен цикъл на организма. Завършилите обучение ще бъдат полезни в основните научни изследвания, биотехнологиите и приложните изследвания и практики (здраве, селско стопанство, биотехнологии), както и в обучението на нови поколения изследователи.