Описание на програмата
Магистърската програма се организира от катедрата по физика и макромолекулярна химия в сътрудничество с Пражкия институт по макромолекулярна химия. Програмата за обучение е изготвена от експерти от Факултета по природни науки, Академия на науките и Пражкия химически технологичен институт. Тя обхваща всички области на макромолекулярната химия (включително биополимерна химия и физична химия на полимерите) и някои дисциплини от полимерната физика.
Актуалните теми, които могат да бъдат проучени експериментално в Департамента включват, например, (а) синтез на полимери и изследвания в кинетиката на полимеризацията (напр. Синтез на полупроводникови заместени полиацетилени), (б) процеси на асоцииране в полимерни системи (напр. , мицелиране на блокови полиелектролити във водни разтвори), в) механични процеси на разграждане и биоразграждане в полимерни системи и г) свойства на полупроводникови полимерни материали.
Теоретични изследвания в (а) статистическа термодинамика на полимери и (б) компютърни симулации от Монте Карло на верижни конформации в супрамолекулни структури са достъпни за теоретично ориентирани студенти. Голямо разнообразие от други теми е достъпно за студенти, които работят частично на факултета и частично в Института по макромолекулярна химия. За да подготви завършилите за успешна професионална кариера, магистърската програма отразява влиянието на полимерната химия върху химическата технология и различните отрасли на промишленото производство, а предлагането на отделни изследователски теми отразява актуалните тенденции в свободните позиции от научноизследователски институции и химически компании в Чешката република и в страните от Европейската общност.Описание на критериите за проверка и оценкаВходният изпит е еднократен под формата на интервю. Въз основа на писмено искане, подадено по електронен път заедно със заявлението, но не по-късно от 19 май 2019 г., Деканът може да разреши приемането да се извърши чрез информационни и комуникационни технологии, но само за сериозни и документирани причини като здраве или обучение в чужбина.
По време на приемния изпит кандидатът трябва да демонстрира технически и лингвистични умения за изучаване на дадена програма, както и атрибути, необходими за научната работа. Изпитът се оценява с максимум 100 точки, от които 30 точки се дават като бонус за по-конкретна представа за учебното съдържание и планираната дисертационна работа в доброволното приложение, включително темата на дисертацията, кратката анотация, предвиждания надзорен отдел и съгласието на конкретен надзорен орган да контролира такъв докторски проект.Условия за приемПриемът в докторантура се обуславя от успешното завършване на магистърска учебна програма. Метод за проверка: приемен изпит Дата на потвърждение (на приемния изпит) от: 17.06.2019 до: 28.06.2019 Алтернативна дата (на приемния изпит) от: 08.07.2019 до: 19.07.2019 Правила, регулиращи освобождаването от приемния изпитПриемният изпит може да бъде отказан въз основа на писмено искане от кандидата, при условие че успешно са кандидатствали за проект STARS в дадена академична година. Такова искане, заедно с документацията, че условията са изпълнени, трябва да бъде подадено (но не и по електронен път) до 19 май 2019 г.Кариерна перспективаДокторант дипломиран в областта на полимерните науки има основни познания, обхващащи всички области на химията, плюс напреднали познания по химия, физична химия и физика на полимерните материали, както и обикновено с добри интердисциплинарни знания, ориентирани към областите на биологията, физиката или нанонауката, неговата / нейната дисертация. Завършил е в състояние да представи резултатите си на международни конференции и в рецензирани списания. Опитът при преподаването на студенти, формулирането на предложения за безвъзмездни средства и администрирането на бюджетите за научни изследвания също са доста чести. Завършил е висококвалифициран за творческа работа във всяка академична, изследователска или технологична лаборатория, занимаваща се с разработване, тестване и приложение на полимерни материали на всяко изследователско ниво (основно, приложно, технологично).