Описание на програмата
Учебната програма е предназначена предимно за завършилите с магистърска степен по политически науки или друга област на социалните науки, които имат за цел да задълбочат познанията си в областта на политическите науки, като се фокусират върху въпроса за демократичните и недемократичните форми на управление (промени в политическите системи, със специален акцент върху тенденциите в развитието, свързани с модернизацията и демократизацията, други въпроси на сравнителния анализ, включително национални и регионални идентичности, или анализ на отделни елементи на политическите системи).
Описание на критериите за проверка и оценка
Програмата на докторантурата се ръководи от Правилата за организиране на обучението във Факултета по социални науки в Карловия университет и по-високи правни стандарти на Карловия университет.
Приемен изпит:
Има право да кандидатства за докторантура. програма, кандидатът трябва да е завършил магистърска форма на обучение по политически науки или социални науки (социология, история). Студентите, които са получили магистърска степен в чужбина, трябва да представят официален документ, доказващ, че степента им е призната от чешкото Министерство на образованието (преди да се регистрирате за чешка университетска програма).
Предложението за дисертация трябва да бъде подадено от заявителя по електронен път на cds-ips@fsv.cuni.cz и в печатна форма към Центъра за докторантура (U Kříže 8, 158 00 Praha 5 - Jinonice) не по-късно от 31 май 2019 г. предложение за дисертация в диапазона от 6-7 страници (1800 знака на страница, включително интервалите) трябва да съдържа следните части: кратко въведение на темата, определяне на темата, цели и хипотеза за работа, методологична основа, планирана структура, състояние на изкуството и литературата.
Входящият изпит се състои от дискусия (интервю) по предложението на дисертацията. Входящата комисия оценява:
качеството на предложението за дисертация и способността на кандидата да защити избраната тема и да го постави в по-широк контекст на научноизследователската дейност (значението на предложената тема на дисертацията в контекста на съвременното чешко, съответно международно проучване, предложението трябва да демонстрира собствения принос на кандидата; към предложената тема).
кандидатът трябва да докаже, че темата на проекта все още не е изпълнена и че работата по темата е полезна за текущото състояние на научните изследвания (донасяне на нови емпирични и теоретични знания или използване на оригинални методологични процедури и др.). Комитетът взема предвид и ориентацията на кандидата в областта на специализацията или предишните публикации.
Решаващи критерии за оценката на кандидата са:
качеството на предложението за дисертация, което концепцията, теоретичната и методологичната основа трябва да бъде кандидатът, който може да защити в интервюто за прием.
мотивацията за обучение въз основа на литературния списък (най-малко 30 заглавия от научни статии или книги, които кандидатът трябва да представи на устната част на входящия изпит). Приемната комисия ще вземе под внимание цялостния професионален профил на кандидата и неговите възможни публикации и преподавателска дейност досега.
При приемния изпит кандидатът може да получи максимум 60 точки. Максимален резултат:
до 40 точки за първата част от интервюто, т.е. обсъждане на предложението за дисертация,
до 20 точки за втората част, т.е. ориентация в областта на базата на предоставения списък на изучаваната литература. Когато всички кандидати завършат приемен изпит (т.е. интервюта), приемната комисия подготвя запис. Тя включва оценка на точките на кандидатите и тяхното класиране според броя на спечелените точки.
Максималната оценка за приемния изпит е 60 точки. Ограничението за приемане на кандидатите се определя от декана на Факултета по социални науки на Карловия университет, като се вземат предвид броя на кандидатите и капацитета на факултета.
Условия за прием
Приемът към бакалавърските курсове се обуславя от завършено средно образование, потвърдено от сертификат за завършване на училище.
Метод за проверка:
Кариерна перспектива
Завършилите програмата са високо образовани експерти в областта на сравнителната политика, както теоретично, така и методологично. В своите изследвания те умело свързват методологическите подходи, използвани в изучаването на теорията на демокрацията, и историята на политическата мисъл. Завършилите използват методологични подходи, използвани в областта на научните си интереси, предимно за анализ на демокрацията, въпросите за легитимността и законността, децентрализацията и разрешаването на конфликти в европейски и глобален контекст.