Описание на програмата
Характеристики на изследванията
Очаква се кандидатите за докторантура по дидактика по математика:
проявяват интерес към математическото образование като цяло (например, като участват в научни конференции и конференции за учители),
има преглед на най-важните научни списания и книги, свързани с математическото образование,
да имат представа за областта на математическото образование, на която са склонни да се съсредоточат в обучението си и да могат да го посочат в писмен проект с до 10 страници (включително предварителни изследователски въпроси, методология и теоретична основа и списък с референции) ,
Програма без специализация
Описание на критериите за проверка и оценка
Входно изпитване
Обсъждане на предложението на изследователския проект на кандидата. Изследователският проект до 10 страници трябва да бъде изпратен заедно със заявлението в Департамента по наука, Факултет по педагогика, Карловия университет. Качеството на проекта е важно, за да бъде оценено от входната комисия, която ще оцени готовността на кандидата да прави изследвания в областта на математическото образование.
Обсъждане на референциите от списъка на кандидата на научната литература по математическо образование (трябва да бъде изпратен заедно със заявлението).
Критерии за оценка: Кандидатът може да получи максимум десет точки, като броят на точките за допускане до обучението е най-малко седем точки.
Условия за прием
Приемът към докторантура се обуславя от успешното завършване на магистърска програма.
Метод за проверка:
Кариерна перспектива
Завършил докторантурата обучението по математическо образование е подготвено да се занимава както с теоретични, така и с приложни проблеми в математическото образование на децата и възрастните и да извършва както научни, така и педагогически дейности. Той / тя допринася за подобряване на математическото образование на учениците и за професионализирането на учителите. Той / тя може да работи в университети, в научни институти и като висококвалифициран учител-посредник между научните изследвания и практиката. Той / тя е в състояние: да разпознава актуални ключови теми в областта; предлагат, реализират и оценяват научни изследвания, носещи оригинални резултати; систематично да следват местна и международна научна литература и да я оценяват критично; публикува резултатите от работата си в реферирани списания, на местни и международни конференции, в учебници и евентуално в монографии.