Описание на програмата
Програмата се основава на математическа основа, която включва теория на вероятностите, стохастични процеси, математическа и изчислителна статистика, оптимизация, иконометрия, оперативни изследвания, финансова и застрахователна математика. Свързаното творчество е представено най-вече от основните математически изследвания, а отчасти и от приложения, например в областта на финансите и застраховането. Докторантите повишават знанията си в напреднали курсове и семинари, в съответствие с индивидуалните си планове за обучение. Под ръководството на техния съветник те извършват изследователска работа по дадена тема и публикуват резултатите си и ги представят на научни конференции. Изследователският бранш ще подготви експерти, които могат да станат наследници на преподаватели, други ще извлекат полза от своята математическа мисъл на практика.
Програмата не съдържа специализации.
Описание на критериите за проверка и оценка
Прием за обучение
На кандидатите, които:
е подал пълния формуляр за кандидатстване заедно с всички задължителни приложения преди крайния срок,
те са получили отказ от входящи изпити или успешно са преминали приемния изпит,
успешно са преминали езиковия изпит или са получили отказ от него.
Покана за входящия изпит по дисциплината
Поканата за входящия изпит по предмета ще бъде изпратена до тези кандидати, които:
подаде пълно заявление заедно със задължителните си приложения 2,3 и 4 преди крайния срок,
плати таксата за кандидатстване,
не е получил потвърждение за отказ от приемане на изпита по дисциплината преди средата на май 2019 г. Поканата за приемане се провежда чрез електронната информационна система на университета. В средата на май всички кандидати без отказ получават покана да вземат приемния изпит от Факултета по математика и физика. Ако факултетът одобри отказа, поканата престава да се прилага.
Изпит за прием
Входящият изпит се състои от две части, предмет и езиков. Предметната част на приемния изпит е под формата на дискусия за избраната учебна програма. Комисията дава на кандидата три въпроса, свързани с избраната учебна програма. Комитетът преценява коректността на отговора, познаването на областта и общата готовност за докторантура. Всеки отговор се оценява по бинарната скала Pass / Fail. Кандидатът трябва да получи три положителни оценки. Ако кандидатът е избрал една от темите, предложени от факултета и е получил одобрение от бъдещ ръководител, или ако комисията приеме анотацията на собствената тема на кандидата, кандидатът успешно ще положи изпита само с две положителни оценки от три въпроси.
Входящият изпит по езика се състои от писмен тест, съдържащ 100 въпроса (попълване на пропуски в текст, т.е. избиране на правилната дума за всяка празнина). Изпитът удостоверява, че кандидатът притежава адекватно владеене на английски език, т.е. най-малко на ниво B2 от Общата европейска езикова рамка (CEFR). Това е еквивалент на 50 верни отговора.
Условия за прием
Приемът към докторантура се обуславя от успешното завършване на магистърска програма.
Метод за проверка:
Правила, регулиращи освобождаването от приемния изпит
Условия за отказ от кандидатстудентски изпит
Приемният изпит по дисциплината може да бъде отказан за кандидати, които са избрали една от темите, предложени от факултета и са получили одобрение от бъдещ ръководител, и за които се прилага поне едно от следните условия:
работата им е призната в конкурса SVOČ по компютърни науки, математика или преподаване на математика (за учебни програми в областта на компютърните науки и математиката);
работата им е призната в Чешко-Словашката студентска конференция по физика (за учебни програми в областта на физиката);
оригиналната им научна работа по съответна тема е публикувана или е приета за публикуване в прегледана среда, индексирана от MathSciNet, SCOPUS или ISI Web of Knowledge;
завършили са магистърска програма в областта на физиката, компютърните науки или математиката в учебната 2018/2019 г., като оценката им във всяка част от държавния финален изпит е „отлично“ или „много добро“ (за учебни програми) в областта на физиката, компютърните науки и математиката);
придобили най-малко 120 кредита в магистърската програма в областта на физиката, компютърните науки или математиката в учебни години 2018/19 и 2019/20, както и средната им образователна оценка (съгласно Кодекса за обучението и изпита, чл. 8, ал. 13) е най-много 1,5, където 1 = „отлично“, 2 = „много добро“ и 3 = „задоволително“ (за учебни програми в областта на физиката, компютърните науки и математиката);
те са постигнали други забележителни резултати, свидетелстващи за способността им за докторантура.
Необходимо е да се подаде молба за отказ и да се докаже, че кандидатът отговаря на някои от горепосочените условия, не по-късно от 31 май 2019 г., в случай на точки 1,2,3,5 и 6, и до 20 юни в случай на точка 4.
Условия за освобождаване от езиковия изпит
Изпитът за езика ще бъде отменен, ако кандидатът отговаря на поне едно от следните условия за освобождаване:
А. Кандидатът прекара най-малко две години от своето предишно образование на средно или университетско ниво с английски език като единствен език на обучение в една от следните страни: Австралия, Канада, Индия, Ирландия, Малта, Нова Зеландия, Южна Африка , Великобритания или САЩ.
Б. Кандидатът не трябва да се явява на езиков изпит по английски език, ако вече е преминал един от следните изпити (в някои случаи признаваме изпита само с минимален резултат или ниво):
Изпит за общ държавен език на английски език в Чешката република
Изпит по английски език в Карловия университет, Факултет по математика и физика
TOEFL (хартия) - 550 точки
TOEFL (компютър) - 213 точки
TOEFL (интернет) - 80 точки
IELTS - 6,5 точки
Cambridge ESOL CPE
Кеймбридж ESOL CAE
Cambridge ESOL FCE - (клас A, B, C)
град
TELC (Европейски езикови сертификати) - TELC English level C1
UNIcert - ниво C1
Melab - 77 точки
Изпит за сертификат за владеене на английски език (ECPE)
Тест по английски език за международна комуникация (TOEIC) - 605 точки
Международен ESOL и говорим ESOL - ExpertCenter и Mastery LanguageCert
Отказът от езиковите изпити и спазването на едно от посочените по-горе условия трябва да бъдат поискани преди 30 април 2019 г. (или, в изключителни случаи, преди 30 септември 2019 г.).
Кариерна перспектива
Завършилите имат задълбочени познания по теория на вероятностите, математическа статистика и оптимизация, базирани на абстрактна математика. Те могат да се възползват от нови научни постижения, математически методи и съвременни изчислителни инструменти, да ги разработват и критично оценяват. Те се обучават на системна аналитична работа и са способни да публикуват резултатите си, да ги представят на международни конференции и срещи. Завършилите се препоръчват за академична кариера в университети и научни институти, както и в компании, които имат нужда от приложни изследвания и разработки. Ориентираните към икономическата среда ориентиране водят до изграждането на иконометрични модели, те управляват моделирането и контрола на сложни икономически системи, включително финансови и застрахователни проекти.